Z ręką na pulsie (#59): Grabek, Lonker See, Vyva Melinkolya

Grabek – Day One (Gustaff)

Nie wiem, czy to brak weny i inwencji, jakiś chwilowy kryzys intelektualny, ale czuję się dwojako bezsilny wobec “Day One”. Po pierwsze, nie umiem pisać o tej płycie. Po drugie, nie umiem nie być nią urzeczony. Rachityczne – wydawałoby się – elektroniczne szkielety obleczone neoklasycystyczną tkanką skrzypiec i partii klawiszowych pełne są życia, nowego życia, i rodzą w słuchaczu emocje podobnie silne do tych, z jakich same wydają się zrodzone. Mam tylko żal, że wokali jest tu jak na lekarstwo, bo wynoszą całą tę depresję… jeszcze wyżej.

Posłuchać można tutaj.

Lonker See – One Eye Sees Red (Instant Classic)

Kogo nie przerazi to, że przepisowe czterdzieści minut muzyki zawiera się w jedynie trzech utworach, tego odwaga powinna zostać należycie nagrodzona.  Wytwórnia Instant Classic, nawet jeśli przeze mnie nieco… niedoceniana, ma już chyba taką renomę, by śmiało uznać jej logo za swoisty znak jakości. Postpsychodelia – jeśliby tak nazwać to, co słyszymy na “One Eye Sees Red” – to nie do końca moja bajka, ale pewne rzeczy zwyczajnie wypada docenić niezależnie od osobistych upodobań i preferencji. Nie czuję się wysłany w kosmos, nawet nie wyrwało mnie z butów, ale zaliczyłem przyjemny lot (saksofon<3). Naprawdę dobra rzecz.

Posłuchać można tutaj.Vyva Melinkolya – Vyva Melinkolya
(wyd. własne)

Co tu się może nie podobać? Pytam poważnie. To, że płyta jest za długa, bo trwa blisko godzinę? Ano, można się tego przyczepić. Pewnie znaleźliby się tacy, którzy po krótkim reaserchu skreśliliby ją, dowiedziawszy się, że została nagrana przez osobę transseksualną? Moja tęsknota za Slowdive jest ciągła, nieustającą, nie złagodzi jej to, że Brytyjczycy nagrali powrotny album. Dlatego witam te eteryczne, no ten… transowe, efemeryczne nagrania z radości i błogim westchnieniem. Świata się nimi podbić nie da, ale kilka serc – na pewno.

Posłuchać można tutaj.(skala ocen: 0.5-5.0)

Dodaj komentarz