Z ręką na pulsie (#42): Autopsy, Nortt, Thaw

Autopsy – Puncturing the Grotesque (ep) (Peaceville)

Wydaje mi się, że z death’n’rollowej stylistyki dałoby się wyciągnąć więcej niż bodaj kiedykolwiek się udało. Autopsy w takie przerysowania ucieka z przerysowania komiksowego, bo to dla mnie taki komiksowy death metal, makabreska raczej niż makabra, a ich nowa epka – głównie dzięki krótkiemu formatowi – wypada nieźle. Zdąży się skończyć, zanim zdąży znużyć, ale nie pozostawi z uczuciem niedosytu i pozwoli rozstać się ze sobą w zgodzie.

Nortt – Endeligt (Avantgarde)

Usłyszałem melodię. Na płycie Nortt. Przeszło mi przez myśl, że to być może czas, by zacząć rozważać przejście się do psychiatry i wykupienie stosownych farmaceutyków. Potem usłyszałem kolejną. Wówczas zastanowiłem się, czy to nie jest tak jak z Paysage d’Hiver, bo tam pojawiały się znikąd partie skrzypiec, mające w moim odczuciu symulować omamy słuchowe spowodowane wyziębieniem organizmu. O ile to ma sens. “Endeligt” mogłoby być dla funeral doom metalu tym, czym dla niego nie będzie (a czym może stać się “Mirror Reaper” Bell Witch), czyli pozycją przystępną dla osób, które za nic nie odnajdują się w podobnych dźwiękach. W muzyce tego anonimowego Duńczyka nie było odrobiny światła, i nadal go nie ma, ale otchłań wydaje się teraz jeszcze bardziej nęcąca – a więc i bardziej zdradliwa – niż wcześniej. Wygląda na to, że niespodziewanie dostajemy jedną z najlepszych metalowych płyt 2017 roku. Bez podziału na kategorie wagowe.

Thaw – Grains (Agonia)

Lubię swoistą niedorzeczność, polegającą na uporczywym nieprzechodzeniu do rzeczy, wleczeniu się i rozwlekaniu, na tym, by zaburzać układ kompozycyjny poprzez czynienie ze wstępu rozwlekłego rozwinięcia, ewentualnie przechodząc do sedna wtedy, gdy co niecierpliwsi przestaną słuchać. Tutaj ostatni utwór można było sobie nawet darować, ale doceniam rolę “Wielkiego pieca” jako swoistego haczyka na twardogłowych metalowców. Osoby, które doceniają takie poczucie humoru, a nade wszystko cenią w muzyce muzykę, powinny być “Grains” ukontentowane.


(skala ocen: 0.5-5.0)

Dodaj komentarz