Z ręką na pulsie (#35): Das Komplex, Samael, Variété

Das Komplex – Szlugi (ep) (wyd. własne)

Ptaki w tym roku nie śpiewają (choć oczywiście tamten duet nie podejmował prób wokalnych, a jedynie używał wokalnych próbek), więc dla entuzjastów, choćby niewyrażających ekspresyjnie swego entuzjazmu, klimatów neodyskotekowych (posttanecznych?) pozostaje Das Komplex. Ale to nie tak, że darowanemu koniowi wiadomo co albo że na bezrybiu to i tak dalej, bo [tu wstaw niewyszukaną aluzję do nazwy projektu, w której zawiera się spostrzeżenie, że nie ma powodów do wstydu]. “Szlugi” są fajne. To najbardziej odkrywcze i bezpretensjonalne spostrzeżenie, na jakie mnie stać. Repetycje są fajne. Ciągnięcie się utworów w nieskończoność też jest fajne, bo mogłoby się tak ciągnąć w nieskończoność.

Samael – Hegemony (Napalm)

Samael niestrudzenie nagrywa tę samą płytę. Nie że rewelacyjną, bo takiej nie stworzył nawet przed owym “ciągiem”, ale tym razem całkiem przyjemną, którą nie brzmi jak jeszcze bardziej kwadratowa wersja wczesnego Rammsteina. Jeśli ktoś powie, że to najlepszy ich album od iluś tam lat, nawet i od dwudziestu, to nie będzie to chwyt marketingowy, a raczej retoryczny. I jednocześnie ktoś taki nic nie powie. Dla fanów. Ale niewykluczone, że ci będą ukontentowani.

Variété – Nie wiem (Agora)

Nie wiem. To naprawdę pierwsze zdanie, jakie przychodzi na myśl, gdy przychodzi do pisania. Tym razem szczególnie. Nie sprawi mi frajdy wypunktowanie słabości płyty. Nie tylko dlatego, że trudno, by cokolwiek mi ją sprawiło. Zespół przeszedł długą drogę, więc to, że idzie dalej, niespecjalnie oglądając się na innych, zasługuje na pochwały i uznanie. Sama muzyka jest nachalnie nienachalna, lapidarne wręcz teksty wydają się przegadane, a wersy w rodzaju “wspominać to jak umierać”, paradoksalnie, większe wrażenie robią na papierze (także dosłownie). Jeśli uznamy, że “Nie wiem” jest albumem jazzowym, to na tym trzeba będzie zakończyć snucie refleksji.


(skala ocen: 0.5-5.0)

Dodaj komentarz