Z ręką na pulsie (#29): Funeral Mourning, Heaven, Nine Inch Nails,

Funeral Mourning – Left Seething Yet Unspoken & Veneration of Broken Worlds MLP (ep) (wyd. własne)

To nie metalowy (e-)zin dla ortodoksów, więc nie wiem, co napisać o tej epce, nie posługując się charakterystyczną metaforyką. Zawsze, w całej tej uroczo grafomańskiej kwiecistości, podobało mi się sformułowanie, że muzyka zespołu X na płycie Y niszczy obiekty. Zatem jedyne, co trzeba wiedzieć, to to, że “Left Seething Yet Unspoken & Veneration of Broken Worlds MLP” to właśnie robi. Dwadzieścia trzy i pół minuty funeral doom metalu, który nie nudzi ani nie śmieszy, co zdarza się niezwykle rzadko.

Heaven – Lonesome Town (ep) (Italians Do It Better)

Wolałbym może bardziej staromodne ujęcie, skoro to synthpop, ale i tak muzyka na “Lonesome Town” jest nawet ładniejsza od zdobiącej epkę niebrzydkiej okładki. Zwiewna, przyjemna, w dobrym guście. Chyba wypada przyglądać się kolejnym ruchom Heaven.

Nine Inch Nails – Add Violence (ep) (The Null Corporation)

Odnoszę wrażenie, że czas zaczął się cztery lata temu. Właściwie nie słucham muzyki, którą poznałem wcześniej, i potem o niej zapomniałem, bo czuję się tak, jak pewnie czuje się osoba, która utraciwszy pamięć, patrzy na twarze bliskich osób, nie mogąc ich z niczym powiązać. Nie wiem, co właściwie chcę przez to powiedzieć. Pewnie to, że dwa lata wcześniej kupiłem sobie “The Fragile” i choć nigdy nie uznałem tego materiału za choćby przyzwoity, to takie “The great below” przypomina mi, że jednak coś istniało wcześniej. Być może jak żaden inny utwór. “Add Violence”, tak na upartego, mam tę zaletę, że to krótka epka, i że to rzecz… wyciszona. Jak na NIN. Wprawdzie szanse na to, że zostanę fanem zespołu, wciąż są żadne (mam jeszcze na półce “The Downward Spiral” – stamtąd lubię TYLKO “The warm place”), ale zniosłem ten materiał zaskakująco dobrze. A finałowy “The background world” nawet mi się podobał.


(skala ocen: 0.5-5.0)

Dodaj komentarz