Nightwish – Human Nature

“Human Nature.” Nightwish pokazuje, iż zespół w zjadaniu własnego ogona zapędza się tak zapamiętale, że jeszcze chwila i połknie go razem z głową, a markę trzeba będzie przemianować na AI Wish, Zresztą na etapie kształtowania się modelu mogłaby powstać ta płyta. Na bardzo wczesnym etapie.

Nie posądzam Finów o całe zło tego świata. Nie uważam, że sami są najgorszym złem – nawet w metalowej niszy. O tym, co myślę, napisałem tutaj. Wprawdzie to już nie te czasy, kiedy potrafili napisać dobrą piosenkę, ale po pierwsze, #kiedyśtobyło, a po drugie – Floor Jansen to nie Anette Olzon. Nadal budżetem na produkcję mogliby pewnie obdzielić kilkadziesiąt wcale niezłych kapel (o wcale nie-złych budżetach na produkcję) i nie gubią megalomańskich zapędów. Ale w kozim rogu, w który się zapędzili, mogą co najwyżej zadąć – z zadęciem – w róg. Kozi.

Jeśli słuchaliście w życiu Nightwisha dłużej niż pięć minut, to współczuję. wiecie, czego się spodziewać. A i tak nie jest powiedziane, że nie czeka Was rozczarowanie. Chyba że lubicie wystygłą symfoniczną magmę i ten – jak ładnie ujęła rzecz niegdyś redaktorka Mystic Arta – modnie stępiony gitarowy pazur. Plus wpływy folkowe, które są takim samym zaskoczeniem jak brak śniegu w grudniu (i w styczniu, i w lutym, i w marcu). Zresztą te celtyckie potupaje, które nie poderwałyby nieco zmorzonego bywalca karczm i wiejskich festynów (chyba że na równe nogi, by wziąć je za pas), są tutaj chyba tylko po to, by czymś ten album wypełnić. Bo przecież nie “urozmaicić”.

Perwersyjna przykrość, jaką sprawia mi Tuomas Holopainen, polega na tym, że mamy też drugi krążek. Fakt jego istnienia uwzględniam w ocenie, dodając do niej bonusowe minus pół punktu. Brzmi jak odrzucona ścieżka dźwiękowa do gotyckiej baśni Disneya o zwyczajnej dziewczynie, w której wspaniałomyślnie zakochuje się piękny książę. I jak już żyją długo i szczęśliwie, to zamkowi muzykanci przy każdej sposobności grają im tę muzykę.

Sequel byłby slasherem. Z księżniczką w roli protagonistki.

PS. Zdecydowałem się na normalny zapis tytułu płyty w tekście.

nightwish human nature
NIGHTWISH, Human Nature, Nuclear Blast

(skala ocen: 0.5-5.0)

Dodaj komentarz