Dobre darmowe płyty (sierpień 2017)

Mornië Utúlië – W bezmiarach nocy (ep) (atmosperic black metal) (2017) (6/10)
mornie utulie
Smutne szumy i wrzaski. Ameryki Bartek Brożek nie odkrywa (nie tylko dlatego, że nie jest to granie na tamtejszą modłę), ale na szczęście, co mogłaby sugerować Tolkienowska nazwa projektu i obrana stylistyka, nie jest to także próba odtworzenia klimatów, jakie proponuje szwajcarski Summoning (i niestety kopiści). Takiego grania nigdy za wiele, a że epka jest dość krótka, to może być nawet mało.

POBIERZ (Bandcamp)

Winter Aid – The Murmur of the Land (indie folk) (2017) (7/10)
winter aid
Napisał do mnie w pewnym miejscu jakiś sympatyczny jegomość, pytając, czy mam w płytotece coś z dorobku Winter Aid poza epką “The Wisp Sings”. Nie miałem, więc mogłem wysłać jedynie link do Bandcampa zespołu, co zresztą uczyniłem. Mój interlokutor zreflektował się momentalnie, w sposób jednoznaczny i dość brutalny karcąc się za to niedomyślenie (?), ale wiadomo, że najciemniej jest pod latarnią. Zresztą dzięki temu dowiedziałem się, że ukazała się niniejsza płyta. Jeśli litościwie pominąć przemianowany na “Wisp” i przearanżowany (nie ma mojej zgody na to!) utwór tytułowy z tamtej epki, który jest jednym z najważniejszych dla mnie kawałków muzyki poznanej w ostatnich dwudziestu miesiącach. Bardziej indie niż folk, ale mi takie smęcenie podchodzi. Jeśli – jak to drzewiej wyczytałem – Coma jest małym Kultem, to Winter Aid jest małym Foreign Fields. I mimo że paralela wydaje się dziwna, trudno mi sformułować milszy komplement.

POBIERZ (Bandcamp)

Ziomy – Zbyszko (ep) (cloud rap) (2017) (7/10)
ziomki
Wyszukiwarka Google działa tak, że dysponując nazwą zespołu i tytułem epki, nie mogłem na ten materiał trafić. Zanim trafił mnie szlag, o co jakby coraz łatwiej, dołożyłem do uporu trochę sprytu i znalazłem. Potem było już naprawdę przyjemnie. Kolejne dwa kliknięcia prowadzą na ślad Wypas muzycznej Grupy, co samo w sobie powinno stanowić dostateczną rekomendację. Siedmiominutowe dzieło koncepcyjne, które stawia pytania i nie przynosi odpowiedzi.

POBIERZ (Bandcamp)

Dodaj komentarz