Dobre darmowe płyty (czerwiec 2019)

long way to go – 2019 (wyd. własne)

POBIERZ
Myślę ostatnio o tym, by mocniej wejść w scenę punkową, złapać rozeznanie nie tylko w tym, co znajduje się w obrębie zainteresowań kręgów niezalowych (Siksa, Hańba). Nie wiem, czy ten króciutki materiał long way to go może stanowić punkt orientacyjny, ale punkt wyjścia, do którego można – zarówno w przypadku znużenia eksploracją, jak i tak po prostu – wracać. Melodyjne podejście do gatunku, zahaczające delikatnie o post-hardcore, nijak mi nie wadzi.

Nulis – Vent (wyd. własne)

POBIERZ
Napiszę “ambient” – reakcją będzie wzruszenie ramion. Dorzucę termin “modern classical”, to dojdzie do tego znużone westchnienie. Takich określeń jak “darkwave” i/lub “gothic” lepiej nie używać, by ci najwytrwalsi nie wyrwali się stąd, zamknąwszy kartę w przeglądarce. Z miliona porad, które słyszałem, ciągle mam z tyłu głowy tę, by pisać o tym, co ludzi interesuje. Nie wiem, też kim jest A. – osoba stojąca za projektem Nulis. Ale chciałbym świata, w którym ludzi interesują takie albumy jak “Vent”. Odkąd tylko go włączyłem, niebo zaczęło chmurzyć się i szarzeć, w czym nie widzę żadnego przypadku. I jeśli pójdę, choćby w deszcz, to zabiorę tę muzykę ze sobą.

Uncle’s Confession – Pętla (wyd. własne)

POBIERZ
Nie lubię czynić z notek wyliczanki szufladek, do których dałoby się – rozbierając na warstwy – włożyć daną muzykę. Bite cztery minuty (sprawdziłem!) nie mogłem sobie przypomnieć, jak nazywa się ten zespół, istniejący w mojej pamięci jak “nie Interpol, tylko ten drugi”. Ale jak ma się choćby “Bez snu” Uncle’s Confession do wczesnych nagrań Editors – bo o nich chodziło – które jakkolwiek mogę kojarzyć? Pewnie nijak. “Pętla” stanowiłaby idealne tło muzyczne, gdyby przyszło mi w takim miejscu, nocą, czekać na jakikolwiek autobus, który pozwoli wrócić w bliższe i bardziej znajome rejony miasta. Ale ostatnie odjeżdżają zbyt wcześnie, w pierwsze – zbyt późno. A jaka to muzyka – spyta ktoś. Ano dobra, po prostu dobra. Odtwórcze (tj. pochodzące od twórców) tagi to “alternative”, “noise” “post-punk”, “shoegaze”. Odrzucam nieparzyste, zastępując je “synth” i “coldwave”, by jakkolwiek się wysilić, i nieśmiało nalegam, by sprawdzić te trzy krótkie piosenki.

(skala ocen: 0.5-5.0)

Dodaj komentarz