Dobre darmowe płyty (luty 2018)

Jakub Lemiszewski – Bubblegum New Age (Trzy Szóstki)

POBIERZ

Nie zdołam podejść do płyty znanego chociażby ze Złotej Jesieni Jakuba Lemiszewskiego intelektualnie i ze znawstwem, ale mogę mądrze i z wyczuciem. Kiedy dzieło złożone i bogate jest skonstruowane tak, by przemówić do wrażliwości osób, które ze względu na niezorientowanie w specyficznej materii nie zdołają poznać istotnej części jego wagi, nie odkryją wszystkich warstw, świadczy to o jak najlepiej o twórcy. Dlatego powiem tylko, że “Bubblegum New Age” mi się podoba.

Kidd – Rap i jego sobowtór (2013) (skwer.org)

POBIERZ (link bezpośredni)

Skoro poprzedni blog nie istnieje, a kojarzy go ledwie garstka, to pomyślałem, ze warto wspomnieć – jak w zeszłym miesiącu – o tym, o czym już kiedyś było. Odkurzyłem nawet notkę, którą spisałem zaraz po premierze “Dział zabranych”, ale składała się z 1) garści cytatów, 2) jakiejś osobliwej stylizacji i 3) kilku zdań o samej płycie. Niech zbiera kurz. Ważne, by nie zbierała go ta płyta. Bo kto ma prawo w tym kraju nawinąć takie wersy jak “rap to hobby, które schowam na najwyższą z półek / bo inaczej już nie trafi tam w ogóle, czujesz?”, jeśli nie Kidd? Tutaj wreszcie słuchacz nie ma poczucia, że autor miota się w okowach formy tak, jak musi się miotać ktoś, komu składanie wersów do bitu musi wręcz uwłaczać. Nie żebym się znał czy coś, ale zwyczajnie nic równie dobrego w polskim rapie w ostatnich latach nie słyszałem. I tyle.

Ovvoid – Tulpa Factory [EP] (Trzy Szóstki)

POBIERZ

Pewnie ci wszyscy piszący, którzy są epigonami trzóstkowego wydawcy (a że tak powiem, lekko przy tym cytując, mrowie [ich] chodzi po głowie), lepiej poradziliby sobie z opisem epki Ovvoid, redukując do (nie)rozsądnego minimum to, co nie jest hermetycznym slangiem, a resztę wypychając watą słowną o fakturach, chropowatościach i czym tam jeszcze. Mnie nawet na taki żart brak weny. Dlatego sparafrazuję słowa innego pana: tu nie ma co żartować – tu trzeba słuchać.(skala ocen: 0.5-5.0)

Dodaj komentarz