Dobre darmowe płyty (lipiec 2019)

DJ Toma$ – Muzyka jest zajebista (Wypas Muzyczna Grupa)

POBIERZ

Czternaście utworów, dwie i pół minuty (bez sekundy), no ten, muzyki, którą lepiej przesłuchać niż przegapić. Pomnik internetowej postkultury usypany z odpadów memicznych. Tylko dla wariatów.

Kalafior Derambo – Na mego ducha nie siada mucha (Nasiono)

POBIERZ

Można powiedzieć, że to rap spóźniony o dekadę, ale dzięki temu zostawiający w tyle niemal wszystko to, co ma ostatnio do zaproponowania polska scena. Kalafior Derambo stoi raczej z boku, może odwrócony do niej – nie żeby złośliwie czy z pogardą – tyłem. Formułka, że “Na mego ducha nie siada mucha” trafi do osób, do których przemówił stary (czyli młody) Fisz i L.U.C, wydaje się wręcz jawnie krzywdzą dla Kalafiora Derambo, ale trochę tak jest. Oldskulowy, konceptualny półfristajl, czasem nawiązujący nawet momentami delikatnie do wczesnego K44. Trochę goryczy i złości, specyficzne follow-upy, trochę wyrazów intelektualizowania i poezji. W obranej konwencji naprawdę dobre i słychać progres w stosunku do debiutu.

Palmer Eldritch – [dog] (Trzy Szóstki)

POBIERZ

Z płytami Palmer Eldritch mam pewien problem. Wiem, że są fajne, i że warto je polecić, nawet jeśli wszyscy już znają i słuchają, ale jakoś trudno mi się o nich pisze. Jasne, to kwestia osobistych ograniczeń (język, wyobraźnia, intelekt etc.), choć z drugiej strony, myślę, że to dobrze, bo jeśli można “opowiedzieć” muzykę, zamykając ją w ramach pewnych pojęć, obrazów, skojarzeń i porównań, to trochę tak, jakby obcujący z opisem nie musiał już po nią sięgać. Co bowiem w przypadku “[dog]” może dać (lub oddać) łat[k]a “duchologiczne downtempo”? A jeśli rzucić, że duet wykonuje rokrocznie kolejne podejścia do tej stylistyki, a przy tym zastrzec, że za każdym razem okazuje się ono odmienne i udane? Na “[dog]” jest klimat, są melodie, da się wyczuć puls. Wolę kotki od piesków, co pewnie odbiera mi część emocjonalnej(?) głębi tej muzyki, więc jeśli ktoś bardziej lubi pieski, to myślę, że spokojnie powinien zaokrąglić ocenę do czwórki.

(skala ocen: 0.5-5.0)

Dodaj komentarz