Dobre darmowe płyty (lipiec 2017)

Hanako – Hanako (ep) (2017) (screamo / post-hardcore) (7/10)
hanako.jpg
No proszę, epka nie trwa nawet pięć minut, a przecież to nie grindcore. To nie są crossoverowcy, a przecież dzieje się tu w najgorszym razie niemało. Jest miejsce (i czas) na kilka wersów po węgiersku (wierzę… na słowo), na śmieszno-smutny sampel… I tak odnosząc się do tego ostatniego, wyrażę cichą nadzieję, że nic nie przeszkodzi – choć w pewnym polskim przeboju było, że nic nie pomoże – i że Hanako będą się jarać nie tylko zapaleńcy. Bo właściwie dlaczego nie?

POBIERZ (Bandcamp)

KRZTA – KRZTA (2017) (sludge metal / post-hardcore) (7/10)
krzta
Tak wspominam o tym przy okazji drugiej z trzech opisywanych pozycji, ale każda z nich ma wspólny rdzeń, prezentuje odmienne podejście do post-hardcore’u. Podejście pod post-hardcore ewentualnie. No i to, które prezentuje KRZTA, jest najbardziej metalowe, ale pewna wynikająca z tego dosłowność nie odziera muzyki z emocjonalnego ładunku. I dobrze, że teksty są polskie, bo abstrahując od tego, ile się z nich zrozumie (nawet po sumiennej lekturze), po prostu pasują do całej układanki, brzmią.

POBIERZ (Bandcamp)

Zwidy – Zwidy (ep) (2017) (math rock / post-hardcore) (7/10)
zwidy
Chwilami, które na wydawnictwie trwającym raptem chwilami w zasadzie chwilami nie są, wydaje się, że Zwidy mogłyby stanąć w konkury z gwiazdami alternatywy w walce o miejsce w eterze tych przynajmniej w teorii bardziej ambitniejszych rozgłośni, i niekoniecznie prędko wypadliby z rotacji, ale korzenie są inne. No a przecież można iść sobie lasem, ciemnym lasem, wyznaczoną ścieżką, i potknąć się o taki korzeń, którego nie widać. Właściwie nie wiem, co chcę przez to powiedzieć. Na pewno nie jest to ostrzeżenie. Podoba mi się ta swego rodzaju przekora. I właśnie za nią, za całe to rozedrganie, stopniowanie napięcia i sukcesywne obnażanie prawdziwej podskórnej natury Zwidów dodaję punkt do oceny. Bo jednak to lepiej, że nie słuchamy kolejnych Pustek, Much czy kogo tam.

POBIERZ (Bandcamp)

Dodaj komentarz