Dobre darmowe płyty (lipiec 2017)

Hanako – Hanako (ep) (2017) (screamo / post-hardcore) (7/10)
hanako.jpg
No proszę, epka nie trwa nawet pięć minut, a przecież to nie grindcore. To nie są crossoverowcy, a przecież dzieje się tu w najgorszym razie niemało. Jest miejsce (i czas) na kilka wersów po węgiersku (wierzę… na słowo), na śmieszno-smutny sampel… I tak odnosząc się do tego ostatniego, wyrażę cichą nadzieję, że nic nie przeszkodzi – choć w pewnym polskim przeboju było, że nic nie pomoże – i że Hanako będą się jarać nie tylko zapaleńcy. Bo właściwie dlaczego nie?

POBIERZ (Bandcamp)

KRZTA – KRZTA (2017) (sludge metal / post-hardcore) (7/10)
krzta
Tak wspominam o tym przy okazji drugiej z trzech opisywanych pozycji, ale każda z nich ma wspólny rdzeń, prezentuje odmienne podejście do post-hardcore’u. Podejście pod post-hardcore ewentualnie. No i to, które prezentuje KRZTA, jest najbardziej metalowe, ale pewna wynikająca z tego dosłowność nie odziera muzyki z emocjonalnego ładunku. I dobrze, że teksty są polskie, bo abstrahując od tego, ile się z nich zrozumie (nawet po sumiennej lekturze), po prostu pasują do całej układanki, brzmią.

POBIERZ (Bandcamp)

Zwidy – Zwidy (ep) (2017) (math rock / post-hardcore) (7/10)
zwidy
Chwilami, które na wydawnictwie trwającym raptem chwilami w zasadzie chwilami nie są, wydaje się, że Zwidy mogłyby stanąć w konkury z gwiazdami alternatywy w walce o miejsce w eterze tych przynajmniej w teorii bardziej ambitniejszych rozgłośni, i niekoniecznie prędko wypadliby z rotacji, ale korzenie są inne. No a przecież można iść sobie lasem, ciemnym lasem, wyznaczoną ścieżką, i potknąć się o taki korzeń, którego nie widać. Właściwie nie wiem, co chcę przez to powiedzieć. Na pewno nie jest to ostrzeżenie. Podoba mi się ta swego rodzaju przekora. I właśnie za nią, za całe to rozedrganie, stopniowanie napięcia i sukcesywne obnażanie prawdziwej podskórnej natury Zwidów dodaję punkt do oceny. Bo jednak to lepiej, że nie słuchamy kolejnych Pustek, Much czy kogo tam.

POBIERZ (Bandcamp)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *