10/10: Ania Grąbczewska (Szklane Oczy)

Wydanej w tym roku płyty “Rzeczywistość” zespołu Szklane Oczy można posłuchać tutaj (Bandcamp) i tutaj (Spotify).

W tym miejscu znajduje się fanpage Szklanych Oczu na Facebooku.

***

Ważne dla mnie płyty.

Ariel Pink – pom pom (2014)

spotify
Ariel Pink jest moim ulubionym piosenkarzem. To po jego koncercie w Hipnozie stwierdziłam, że nie ma innej opcji, piszę ogłoszenie na Facebooku, kto chce ze mną zostać gwiazdą rocka. Ta płyta jest jak wizyta w wesołym miasteczku. Takim idealnym wesołym miasteczku, w którym akceptujesz odrealnienie i nie prześladuje cię ciągły stres, że nagle wszystko się rozpłynie i stanie przerażające.

Vangelis – Blade Runner Soundtrack (1994)

spotify
Gdy budziłam się w nocy, jak byłam mała, zawsze leciała dziwna muzyka w domu. Trochę się jej bałam. Okazało się, że to soundtrack do Blade Runnera. Chciałabym, żeby pewnego dnia Katowice wyglądały jak z Blade Runnera i chciałabym pewnej nocy straszyć swoje dzieci tym soundtrackiem.

Led Zeppelin – Houses of the Holy (1973)

spotify
Najbardziej lubię trójkę. Na Houses of the Holy jest całkiem sporo utworów, które mnie denerwują, ale bardzo często słucham tego D’yer Mak’er, żeby The Rain Song i No Quarter wybrzmiało w odpowiedniej oprawie. Wciąż szukam, tego brzmienia gitary, co jest w No Quarter. Jestem bardzo blisko, ale jeszcze się nie udało uzyskać idealnie tego, co ma być. Poza tym płyta ta przypomina mi piękne gimnazjalne wakacje spędzone z tabsami do piosenek Led Zeppelin.

Czteropłytowa składanka Disco Forever
Chyba za często o tym mówię, ale jestem jedyną osobą w historii Szkoły Podstawowej nr 34 w Katowicach, której nie przyjęli na pokaz talentów, gdy chciałam na nim zatańczyć. Ta płyta, a właściwie cztery płyty, leciały u mnie od tego czasu prawie codziennie i sprawiły, że moje ruchy stały się jeszcze bardziej chaotyczne. Earth Wind & Fire, The Pointer Sisters, Gloria Gaynor – wszystko na jedynym wydawnictwie. Po trzykrotnym przesłuchaniu tej składanki disco zostaje już we krwi.

Stara Rzeka – Zamknęły się oczy ziemi (2015)

spotify
Nie wiedziałam, że tak się da. Poza tym lubię, jak muzycy piszą manifesty.

Kanye West – Jesus Is King (2019)

spotify
Nienawistnicy będą nienawidzić, miłośnicy pokochają.

Afro Kolektyw – Połącz kropki (2008)

spotify

Opracowałam z paroma ludźmi system komunikowania się poprzez cytaty z Afro Kolektywu. Piosenka „Gramy dalej” dawała mi dużo pocieszenia w początkach istnienia naszego zespołu.  Płyty Afro Kolektywu z czasem stawały się coraz mroczniejsze i właśnie ich ostatnia rapowa płyta jest moją ulubioną. „Mój list pożegnalny ma nienaganny styl”.

Ciśnienie – JazzArt Underground (2019)

spotify
Byłam na nagrywaniu tej płyty. Był to koncert w piwnicy. Perkusja zmieniająca rytm bicia serca, skrzypce przecinające głowę, przytwierdzający do podłoża bas i waltornia od tego podłoża odrywająca. Na płycie też to słychać, tylko trzeba puścić bardzo głośno.

Armia – Legenda (1991)

spotify
Doszłam do wniosku, że w sumie nie przepadam jakoś szczególnie za płytami. Zwykle ich słucham, żeby przypomnieć sobie jakiś świetny koncert, na którym byłam. Tak jest też w tym przypadku. Rok 2010, 600-lecie bitwy pod Grunwaldem, jeden z moich pierwszych koncertów, stoję na wzgórzu i krzyczę z tłumem „hej”. Na płycie jest też parę „hej”, ale generalnie to najbardziej podoba mi się w niej rzadkie połączenie wesołej głośnej muzyki z mistycznymi tekstami. Tomasz Budzyński powiedział, że warto pisać tylko piosenki o miłości i śmierci. Uważam, że nie jest to wcale tak banalne stwierdzenie, jak się wydaje.

Radiohead – OK Computer

spotify
Ważna dla znacznej części ludzi, grających muzykę z tekstem, jednak alternatywną. Dla mnie też bardzo ważna.

***

Pozostałe dotychczas opublikowane listy:
Adam Smolarek (Odbiór)
Baśnia Lipińska
Bridge to the Neverland

Ccc banany ja bardzo lubie je)
dziewiętnaście czwartych

Grabek
Grzegorz Kwiatkowski (Trupa Trupa)
Jan LF Strach
julek ploski
Karol Schwarz (Nasiono Records)
Krytyka Holistyczna
Kurkiewicz

Oceniam tw peja
Polecam zwalić konia
Rafał Tomaszczuk, Andrzej Turaj (Hidden By Ivy)
Recenzje rapik i muziczka ugulem
Rolowy Świat Muzyki

Słucham muzyki czysto ironicznie
Songs I like
The Artificial Pine (???, Epiglottis, Pchła)
Tomasz Turski (Foghorn, Bysikiewicz/Turski, Widziadło)

Zguba

Dodaj komentarz